Upadłość konsumencka to instytucja prawna, z której z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Chociaż nie zawsze jest ona najlepszym sposobem na wyjście z długów, dla niektórych ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest ostatnią deską ratunku. Czym jest upadłość konsumencka, kto może z niej skorzystać i o czym trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej ogłoszeniu?
Upadłość konsumencka – kto może wystąpić o jej ogłoszenie?
Wniosek o upadłość konsumencką może zgłosić osoba fizyczna lub prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, o ile:
- jest osobą niewypłacalną od co najmniej 3 miesięcy
- nie ogłosiła upadłości konsumenckiej na przestrzeni ostatnich 10 lat
- nie jest akcjonariuszem lub komandytariuszem, odpowiadającym za długi spółki
- na przestrzeni 10 lat nie usiłowała uciec od odpowiedzialności przed wierzycielami, np. przepisując majątek na bliską osobę
Nowelizacja ustawy, która weszła w życie w 2020 roku ułatwiła ogłoszenie upadłości konsumenckiej – obecnie może tego dokonać również osoba, która doprowadziła do niej świadomie, a także osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarcza. Ponadto wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć wierzyciel.
Upadłość konsumencka – konsekwencje ogłoszenia bankructwa
Upadłość konsumencką ogłasza sąd – może on odrzucić wniosek na samym początku, zasądzić częściowe lub całkowite umorzenie długu. Dłużnik musi liczyć się z prawnymi konsekwencjami złożenia wniosku o upadłość konsumencką. W czasie jego rozpatrywania nie może on swobodnie zarządzać swoim majątkiem – niemożliwa będzie sprzedaż domu bądź samochodu, a nawet przepisanie ruchomości i nieruchomości na kogoś innego. Komornik może przejąć część wynagrodzenia, regulując w ten sposób długi. Ważną konsekwencją ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest również zajęcie przez komornika większości dóbr – dochód z ich sprzedaży pokrywa długi. W przypadku sprzedaży domu bądź mieszkania, osoba ogłaszającą upadłość otrzymuje środki na wynajęcia mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy.
Aby odpowiednio przygotować się do upadłości konsumenckiej, o pomoc należy poprosić specjalizującego się w Prawie upadłościowym prawnika – jego pomoc będzie nieoceniona już na etapie wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką.
Artykuł powstał we współpracy z radcą prawnym Małgorzatą Maciejewską.
Fot. Shutterstock.