Chciałbyś podjąć się pracy w trybie zdalnym? Uwaga, ten komfortowy tryb nie jest dla każdego! Przekonaj się, czy spełniasz wymagania pracownika zdalnego – masz odpowiednią wiedzę i cechy osobowościowe. Poznaj wady i zalety pracy zdalnej.
Praca zdalna a wiedza i doświadczenie
Choć cechy osobowościowe przy pracy zdalnej są niezwykle ważne, nie stanowią wystarczającego elementu. Ten tryb wykonywania obowiązków zawodowych nie nadaje się dla osób, które nie posiadają wiedzy ani doświadczenia pozwalających na samodzielne wykonywanie zadań. Wiele osób pracuje na stanowiskach wymagających częstych konsultacji na żywo, spotkań. Tylko osoba pewna swojej wiedzy może pracować samodzielnie, a w przypadku potrzeby konsultacji dzwonić lub łączyć się na wideoczacie ze współpracownikami.
Cechy osoby mogącej pracować zdalnie
Zdalna praca do opcja dla osób wysoko zdyscyplinowanych, zmotywowanych, odpowiedzialnych, rzetelnych, uczciwych i nieulegających rozproszeniu, np. gdy w pokoju obok domownik ogląda telewizję. Osoby te muszą doskonale zarządzać czasem i dobrze znosić odosobnienie. Powinny być sumienne, pracowite i regularne.
Wady pracy zdalnej
Poza minusami takimi jak odosobnienie, brak poczucia wspólnoty z resztą zespołu czy potencjalne rozpraszacze wokół praca zdalna ma wady techniczne. Otóż jeśli nastąpi awaria prądu bądź internetu, będziesz musiał szybko szukać alternatywy: kawiarni, domu znajomej osoby. Jako pracownik całkowicie zdalny – zatrudniony online i mający firmę w innym mieście – musisz zadbać o sprzęt do pracy samodzielnie, co przeważnie oznacza podział konta komputerowego czy przeglądarki internetowej na zawodowe i prywatne. W trakcie pracy zdalnej trzeba też się liczyć z ryzykiem długotrwałego głośnego remontu za ścianą, letniej imprezy urodzinowej u sąsiada obok czy dzieci żądających uwagi.
Zobacz oferty – zdalna praca Opole, Katowice, Kraków i inne rejony Polski.
Zdj. Shutterstock