Sprężone powietrze wykorzystuje się na szeroką skalę. Jednocześnie niezwykle ważną rolę pełnią tutaj urządzenia, które pozwalają na uzyskanie jeszcze większej efektywności pracy. Świetnym tego przykładem jest separator cyklonowy. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.
Separator cyklonowy – jak działa?
Sprężone powietrze powinno być czyste, szczególnie owa czystość wymagana jest w branży farmaceutycznej czy spożywczej. Dlatego też wykorzystuje się separator cyklonowy, który w procesie uzdatniania sprężonego powietrza odprowadza z medium roboczego kondensat wodno-olejowy. W tym przypadku sprężone powietrze wpuszczone jest do separatora cyklonowego, gdzie następnie dochodzi do silnego zawirowania, które wykonywane jest dzięki specjalnej kierownicy. Następnie kondensat się skrapla i dzięki sile odśrodkowej zostaje wyrzucony na ścianki separatora, a potem spływa do zbiornika. Stamtąd zostaje odprowadzony na zewnątrz przy wykorzystaniu specjalnego zaworu. Konstrukcja urządzenia zawiera przegrodę, która znajduje się nad dnem zbiornika. W ten prosty sposób nie dochodzi do cofania się kondensatu.
Budowa separatora cyklonowego
Separator cyklonowy jest rzeczywiście urządzeniem niezwykle trwałym, efektywnym w pracy, ale i wydajnym. Należy też zwrócić uwagę na brak konieczności stosowania w nim wymiennych wkładów, co obniża koszty eksploatacji. Sama konstrukcja tego typu urządzenia jest niezwykle prosta. Składa się ona z obudowy, osłony separującej, oddzielacza odśrodkowego oraz zaworu spustowego kondensatu. Wybierając tego typu urządzenie należy zwrócić uwagę na samą wydajność sprężarki, ale też jakość sprężonego powietrza oraz wymagane ciśnienie robocze. Odwadniacz może być zainstalowany nad osuszaczem chłodniczym. Artykuł powstały przy współpracy z firmą TECHEM.
Fot. Shutterstock