Nie masz możliwości podłączenia się do gminnej kanalizacji? Niezależnie od tego, czy Twoją inwestycją jest dom całoroczny, letniskowy, czy może lokal usługowy, przydomowa oczyszczalnia będzie świetnym sposobem na pozbycie się nieczystości. Jest to rozwiązanie, które trudno przecenić. Do największych spośród zalet należą: ekologiczne działanie, niskie koszty użytkowania oraz obsługa sprowadzająca się do minimum.
W trosce o środowisko
Proces fermentacji i rozkładu ścieków odbywa się w szczelnie zamkniętym zbiorniku przy pomocy bakterii tlenowych i beztlenowych. Nieczystości ani tym bardziej żadne środki chemiczne nie dostają się w związku z tym do gleby, ani powietrza. Oczyszczona woda może zostać z powodzeniem wykorzystana powtórnie, do podlania ogrodu. Jest całkowicie neutralna i bezpieczna dla roślin.
Z myślą o Twoim portfelu
Choć początkowa cena zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni biologicznej przekracza koszt montażu szamba, inwestycja ta szybko się zwraca. Asenizacja szamba w domach jednorodzinnych odbywa się z reguły co 3-4 tygodnie, za co każdorazowo należy zapłacić kilkaset złotych. Zaniedbanie regularnych wywozów nieczystości może się wiązać z karą pieniężną. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna wymaga jedynie opróżnienia raz na 9 miesięcy. Do prawidłowego jej funkcjonowania wystarczy pamiętać o wsypaniu do toalety co około 14 dni preparatu bakteryjnego, co się wiąże z wydatkiem około 5 zł miesięcznie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bio Eden – przydomowe biologiczne oczyszczalnie.
Fot. Shutterstock