Plotery są urządzeniami przeznaczonymi do użytku profesjonalnego. Oznacza to, że nie znajdzie się ich ani w domach, ani w biurach w ramach drukarek. Czym tak właściwie charakteryzują się te urządzenia, co warto o nich wiedzieć i jak je wybierać?
Jak działa ploter?
Wbrew pozorom zasada działania plotera przypomina to, w jaki sposób działa tradycyjna drukarka atramentowa. Jednak główną różnicą, której nie można nie zauważyć, jest fakt, że głowica drukująca w drukarkach znajduje się we wnętrzu urządzenia. Co więcej, drukarki zwykle pozwalają na druk do formatu A4. Głowica drukująca w ploterach znajduje się natomiast na prowadnicy, która umieszczona jest poza obudową urządzenia. Szerokość wspomnianej prowadnicy pozwala na wydruk do formatu A0. Istnieją różne rodzaje ploterów drukujących. Niektóre plotery mogą drukować na materiale w arkuszach, a inne na materiale rozwijanym z rolki.
Gdzie wykorzystuje się plotery?
Tak profesjonalne urządzenie, jak ploter znaleźć można zazwyczaj w drukarniach czy przedsiębiorstwach poligraficznych. Stanowią również wyposażenie geodetów, architektów czy projektantów wnętrz. To właśnie dzięki ploterom powstają wielkoformatowe banery i billboardy, których często nie da się nie zauważyć na ulicach. Co ciekawe, niektóre plotery spotkać można nawet w zakładach przemysłu tekstylnego. Tam służą jako urządzenia do drukowania na wszelkiego rodzaju tkaninach. Nie można zaprzeczyć, iż w tej branży druk wielkoformatowy jest bardzo popularny. Plotery drukujące wykorzystywane w tej branży to najczęściej maszyny, które umożliwiają drukowanie na rolce.
Dobry ploter, czyli jaki?
Drukarka wielkoformatowa jest sprzętem, który użytkuje się przez długi czas. Dlatego też wybór maszyny nie powinien być pochopny. Nie zawsze też decyzja o zakupie tańszego plotera będzie korzystna, ponieważ urządzenie może być pozbawione istotnych udogodnień. Dobry ploter to taki, który ma większe zbiorniki z atramentami, co pozwala obniżyć koszty druku. Przed wybraniem konkretnego modelu plotera koniecznie należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Istotna jest także ilość dostępnych mediów, na których będzie można wykonywać druki. Niektóre modele obsługują bowiem jedynie papier. Nie bez znaczenia jest wydajność i rozdzielczość druku. Te cechy sprawiają, że urządzenie będzie działać sprawnie i z pewnością przyspieszy pracę.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą printer4.
Fot. Shutterstock