Odpowiednie działanie instalacji elektrycznej zapewnia bezpieczeństwo, ale też wygodę codziennego użytkowania. Czasami niepozorne elementy odgrywają naprawdę dużą rolę. Jednym z nich jest korytko kablowe. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać budowę i zastosowanie.
Korytko kablowe – czym jest?
Korytko kablowe stanowi osprzęt elektroinstalacyjny. Jest więc niezbędną częścią całej instalacji. Można określić go mianem podpory. Dzięki korytku kablowemu wykonanie montażu instalacji jest łatwiejsze nawet w sytuacji gdy występuje duża ilość przewodów. Korytko kablowe pozwala też na łatwą wymianę kabli czy nawet rozbudowę instalacji. Na tym jednak jego rola się nie kończy, gdyż zapewnia ochronę i wpływa na bezpieczeństwo. Przede wszystkim chroni przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też zanieczyszczeniami. Wyróżniamy różne rodzaje korytek w zależności od instalacji. Można zdecydować się na korytka pełne. Wyróżnia je perforacja w dnie i w ściankach. Tego typu rodzaje stosuje się najczęściej tam, gdzie wymagana jest wysoka odporność mechaniczna. Innym rodzajem jest korytko pełne perforowane, które posiada otwory boczne. Wyróżniamy też korytka perforowane. Poprawiają one wentylację kabli i pozwalają na montaż dodatkowych elementów. Najczęściej wykorzystuje się je do prac kablowych niepoziomych. Na uwagę zasługują również korytka kablowe siatkowe, które są lekkie. Doskonale odprowadzają ciepło z nagrzewających się przewodów. Można wybrać jeszcze korytka kablowe grzebieniowe takie jak cienkogrzebieniowe i grubogrzebieniowe. Te pierwsze mają dużą elastyczność żeber. Wykorzystuje się je do cienkich przewodów. Korytka grubogrzebieniowe mają zaś grube i sztywne boki. Wykorzystuje się je do grubszych przewodów o większych przekrojach.
Jak wybrać najlepsze korytko kablowe?
Przed wyborem korytka należy zwrócić uwagę na to, jakie okablowanie zostało zastosowane. Trzeba wiedzieć, że innych korytek używa się do prowadzenia kabli energetycznych, a innych do kabli teleinformatycznych. Dobre korytko kablowe jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. W miejscach, gdzie występuje duża wilgoć czy też zapylenie najlepiej postawić na korytka metalowe, np. stalowe. Natomiast tam, gdzie nie ma wilgoci sprawdzą się również te siatkowe. Jeżeli będziecie rozbudowywać np. instalację, to wybierzcie takie korytka, które można zdemontować i przeorganizować. Aby wykonać i dobrze poprowadzić trasę kablową, trzeba wybrać korytka kablowe. Należy jeszcze dobrać odpowiednie elementy montażowe, które przyspieszą pracę. Ważne są wsporniki czy uchwyty kabla. Trzeba też zastosować trójniki i czwórniki, które służą do rozgałęzienia trasy. Aby zmienić kierunek prowadzenia kabli należy zastosować łuki i kolanka.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.
Fot. Shutterstock