Z jednego arkusza blachy może powstać kilkadziesiąt elementów o podobnym lub zróżnicowanym kształcie. Warto jednak zwrócić uwagę na ekonomiczną stronę takiego procesu. W zależności od wybranego sposobu cięcia, uzyskać można inną opłacalność całego przedsięwzięcia. Jak w takim zestawieniu klasyfikuje się wycinarka laserowa?
Od czego zależy ekonomiczność wycinania detali z blachy?
Na początek warto zastanowić się, jakie czynniki odpowiadają za opłacalność wycinania skomplikowanych kształtów z arkuszy blachy lub innego materiału. Należy wymienić tu takie aspekty jak:
- Szybkość cięcia. Im więcej arkuszy można wykorzystać w ciągu godziny, tym więcej wyciętych elementów się uzyska w tym czasie. Wycinarki laserowe fiber charakteryzują się prędkością nawet 14 m/min przy blasze 2 mm.
- Możliwość wykonywania nagłej zmiany kierunku. Niektóre detale posiadają charakterystyczny, ostry kształt, uniemożliwiający wykonanie swobodnego promienia. W takich przypadkach standardowe narzędzia muszą wykonywać dodatkowe ruchy, co zwiększa ilość odpadu produkcyjnego i wymaga dłuższego czasu cięcia.
- Odpowiednie rozmieszczenie elementów na arkuszu. Minimalizuje zużycie blachy i ilość odpadu produkcyjnego.
- Jakość powierzchni ciętej. W niektórych przypadkach konieczne jest dokonanie operacji wykańczających.
- Eksploatacja narzędzi. W przypadku frezów, wierteł czy noży, konieczna jest częsta ich wymiana na nowe, jeszcze ostre.
Wspomniane powyżej dodatkowe koszty mogą przesądzić o opłacalności produkcji danej części.
Czy cięcie laserem jest opłacalne?
W świetle ekonomii wycinarka laserowa stanowi optymalne rozwiązanie. Szybkie wycinanie elementów, możliwość sterowania CNC z opcją rozplanowania detali na arkuszu przez program komputerowy czy dobra jakość krawędzi to najważniejsze atuty tego rozwiązania. Jednak nie można zapominać, że w urządzeniu laserowym nie korzysta się z noży ani wierteł. Przekłada się to na niskie koszty eksploatacji (sam laser również nie musi być serwisowany w czasie normalnego cyklu pracy). Dostępne w firmie Chm Polska Maszyny do obróbki metali urządzenia charakteryzują się również niezawodnością oraz trwałością. Dzięki temu zyskują coraz bardziej na popularności w fabrykach w całym kraju.
Fot. Shutterstock