Montaż powierzchniowy to jeden z tych procesów, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród producentów urządzeń elektronicznych. Czym dokładnie jest montaż SMT i co wykorzystuje się w jego realizacji?
Czym dokładnie jest montaż powierzchniowy?
Montaż powierzchniowy, często nazywany montażem SMT to jedna z innowacyjnych metod tworzenia układów stanowiących serce każdego elektronicznego urządzenia. Montaż ten odbywa się automatycznie – z wykorzystaniem nowoczesnych linii montażowych, dlatego też montaż powierzchniowy nie bez przesady uznawany jest za jedną z najbardziej precyzyjnych metod na szybkie i jakościowe stworzenie w pełni sprawnej płytki z nadrukowanymi komponentami.
Montaż powierzchniowy dedykowany jest dużym zamówieniom, gdzie czas wykonania zlecenia jest równie istotny, co zachowanie optymalnej jakości montażu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej gęstości komponentów elektronicznych. To, co istotne to fakt, iż montaż powierzchniowy realizowany jest w kilku powtarzalnych etapach, co pozwala na wykonywanie kilku zamówień jednocześnie.
Jakie elementy wykorzystuje się w montażu powierzchniowym?
Montaż powierzchniowy nie może obyć się bez specjalnych elementów SMD, które zostaną nadrukowane na płytkę. W skład elementów SMD wchodzą między innymi diody, czujniki, rezystory czy całe układy scalone. Najczęściej elementy SMD nie mają żadnych oznaczeń czy kodów ze względu na ich miniaturowe rozmiary.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT .
Fot. Shutterstock